Jandarmii, după protestul anti-mască din Giurgiu: "Vom analiza imaginile și vom urmări în continuare respectarea prevederilor legale! "

Jandarmii, după protestul anti-mască din Giurgiu: "Vom analiza imaginile și vom urmări în continuare respectarea prevederilor legale! "
Un protest a avut loc aseară, în Giurgiu, împotriva restricțiilor și purtării obligatorie a măștii de protecție.
Un protest a avut loc aseară, în Giurgiu, împotriva restricțiilor și purtării obligatorie a măștii de protecție.
Inspectoratul de Jandarmi Județean Giurgiu a participat cu efective pentru a asigura măsuri de ordine și siguranță publică cu ocazia desfășurării manifestației de protest din municipiul Giurgiu, acționând pentru protecția participanților dar și a celorlalți cetățeni, totodată aducându-le la cunoștința acestora prevederile legale în vigoare, precum și consecințele nerespectării acestora.Important este faptul ca această acțiune de protest s-a desfășurat în mod pașnic, fără a se înregistra violențe, însă, în continuare, potrivit purtătorului de cuvânt al IJJ Giurgiu, locotenent Dumitru Călinescu, se vor face verificări și se vor analiza imaginile operative iar unde se vor constata încălcări ale legislației se vor lua masurile ce se impun.Facem precizarea că, pe timpul stării de alertă, numărul maxim permis pentru participarea la adunări publice declarate este de 100 de persoane, cu respectarea tuturor măsurilor de siguranță sanitară și cu declararea prealabilă.Inspectoratul de Jandarmi Județean Giurgiu va asigura în continuare condițiile de siguranță pentru exercitarea dreptului constituțional la liberă exprimare și va urmări permanent respectarea de către participanți a prevederilor legale.
Sursa: Realitatea de Giurgiu
Citește și:
- 15:45 - Televiziunea Poporului nu cedează: vocea românilor se face auzită. Transmisiune specială din SUA
- 15:03 - Mitică Dragomir, previziuni politice: „USR va depăși 15%. PNL se prăbușește!”
- 15:00 - Fiul fostului președinte al Braziliei, mesaj pentru Realitatea PLUS: „Alegerile au fost anulate fără argumente!”
- 14:57 - O angajată dintr-o primărie, suspectată de contrabandă cu țigări. Peste 100 de polițiști au descins la contrabandiști
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











