105 sancțiuni aplicate de polițiștii din Giurgiu pentru nerespectarea măsurilor de protecție anti COVID

WhatsApp-Image-2020-10-11-at-12.50.27-1-696x928
Polițiștii giurgiuveni au desfășurat acţiuni de verificare cu efective mărite în zone aglomerate
Polițiștii giurgiuveni au desfășurat acţiuni de verificare cu efective mărite în zone aglomerate, centre comerciale, piețe, târguri și terase, dar şi în mijloacele de transport în comun, cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, scopul vizat fiind prevenirea răspândirii noului coronavirus, la activităţile de verificare participând peste 150 forţe de ordine.
De sâmbătă și până duminică, au fost verificate 57 de societăți comerciale şi 189 de mijloace de transport, iar pentru abaterile constatate au fost aplicate 105 de sancţiuni contravenţionale în valoare de 24.600 de lei. Dintre acestea 96 de sancțiuni au fost aplicate pentru nerespectarea măsurilor de protecţie dispuse în această perioadă.
Scopul acțiunilor este ca cetățenii să înțeleagă importanța respectării, în continuare, a recomandărilor privind limitarea expunerii în spații aglomerate și purtarea mijloacelor de protecție individuală, alături de respectarea celorlalte recomandări privind igiena personală, ținând cont mai ales de numărul ridicat de îmbolnăviri cu virusul Sars-CoV 2.„Sănătatea și siguranța cetățenilor sunt prioritatea tuturor instituțiilor cu atribuții în domeniul ordinii și siguranței publice, astfel că acestea vor desfășura și în perioada următoare activităţi de verificare și instruire cu privire la respectarea prevederilor impuse pe perioada stării de alertă, pentru a proteja cetăţenii și pentru a preveni răspândirea noului tip de coronavirus”, se arată într-un comunicat transmis de reprezentanții IPJ Giurgiu.Sursa: Realitatea de Giurgiu
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

