Cadrele didactice de la școala unde învăța fetița ucisă pe trecerea de pietoni, apel către autorități

Cadrele didactice de la școala unde învăța fetița ucisă pe trecerea de pietoni, apel către autorități
Cadrele didactice de la Școala nr.8 din Giurgiu au luat atitudine după ce o elevă a acestei școli a fost ucisă de un autoturism pe o trecere de pietoni, într-o zonă aflată în imediata apropiere a școlii.
Cadrele didactice de la Școala nr.8 din Giurgiu au luat atitudine după ce o elevă a acestei școli a fost ucisă de un autoturism pe o trecere de pietoni, într-o zonă aflată în imediata apropiere a școlii.
”Cu multă tristeţe am aflat de tragedia provocată de accidentul rutier din ziua 05.11.2019, în urma căruia şi-a pierdut viaţa eleva noastra Şerban Cristiana Maria.În aceste momente de mare durere pentru familie, rude, prieteni şi colegii de clasa a celei ce nu mai este printre noi, suntem alături de cei aflaţi în suferinţă şi ne rugăm lui Dumnezeu să-i întărească pe cei îndoliaţi si adresăm acestora cuvântul unor mame (învăţătoare, profesoare) şi taţi (profesori) de compasiune şi de alinare sufletească.De asemenea, revenim cu rugămintea noastră şi reînnoim apelul nostru către instituţiile publice, Primaria Municipiului Giurgiu, Poliţia Locală, Poliţia Judeţeană si celelalte instituţii abilitate să ia toate măsurile necesare (eliberarea trotuarelor de acces către şcoală, semnalizarea corespunzătoare a trecerilor de pietoni) pentru prevenirea unor asemenea tragedii.Rugăm pe toţi învăţătorii, profesorii și diriginţii să ia foarte în serios educaţia rutieră la clasele domniilor lor, ştiind că elevul de azi poate fi şoferul de mâine.Nu în ultimul rând, ne adresăm tuturor elevilor să acorde importanţa cuvenită asigurării vieţii lor în şcoală şi în afara şcolii pentru prevenirea unor asemenea tragedii.Să unim educaţia cu fapta de constientizare a educaţiei, începând cu acea trecere de pietoni”, se arată în scrisoarea deschisă a consiliului profesoral.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 09:23 - Tragedie la Bistrița: bărbatul căzut pe scările rulante a murit după zile de agonie
- 08:22 - Parlamentul European cere măsuri mai dure pentru statul de drept privind corupția, justiția și presa
- 08:18 - China amenință Uniunea Europeană cu represalii în disputa privind noile reguli industriale și de securitate cibernetică
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News













