CRIZA MEDICAMENTELOR GENERICE S-AR PUTEA ADÂNCI PRIN DEVALORIZAREA LEULUI, SPUN PRODUCĂTORII

CRIZA MEDICAMENTELOR GENERICE S-AR PUTEA ADÂNCI PRIN DEVALORIZAREA LEULUI, SPUN PRODUCĂTORII
În ultimii ani, de pe piaţă au dispărut mii de medicamente generice
Criza medicamentelor generice riscă să se adâncească în România odată cu devalorizarea leului, atrag atenția producătorii.
Potrivit lor, taxa de clawback este prea mare şi, de aceea, ar fi necesară reducerea acesteia de la 15% la 10%.
În ultimii ani, de pe piaţă au dispărut mii de medicamente generice, care acoperă tratamentul a peste 70% dintre pacienţi, iar 90% dintre acestea costă sub 50 de lei, a precizat pentru Radio România Târgu Mureş preşedinta Asociaţiei Producătorilor de Medicamente Generice din România.
"Este vorba de moleculele generice şi biosimilare ale unor produse care se află în contractele cost-volum. Autorităţile din România au stabilit această formă de contractare pentru produsele astea scumpe ca să încerce să controleze costurile. Numai că procedura este extrem de complicată şi aşa se pierd multe luni de zile şi mulţi bani, iar pacienţii sunt nevoiţi să plătească sume importante când ar putea, de fapt, să beneficieze de o coplată mai mică. Dacă, aşa cum se întâmplă zilele acestea, cursul de schimb euro-leu creşte, noi, ca producători de medicamente generice vom avea probleme", a explicat Simona Cocoş.
Producătorii de medicamente generice mai cer şi revizuirea mecanismului de preţ de referinţă şi indexarea anuală a preţurilor sub 50 lei în funcţie de inflaţie.
Citește și:
- 21:38 - Donald Trump explică atacul asupra Iran: „Era ultima șansă reală să acționăm”
- 20:50 - Investiție majoră în sănătate: Ursula von der Leyen anunță producerea de medicamente noi în România
- 20:04 - Semnal de alarmă din Pentagon: pierderile SUA în Iran cresc. Patru militari morți și avioane F-15 doborâte
- 19:16 - Lovitură pe piața telefoanelor: Apple dublează memoria pe iPhone 17e fără să mărească prețul de 599 de dolari
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











