Faceți cumpărături online? Poliția vă spune la ce trebuie să fiți atenți!
Cetăţenii care aleg să cumpere produse din mediul online sunt sfătuiţi să verifice dacă site-ul este de încredere (dacă oferă date de identificare complete - contact, adresă, cod de înregistrare fiscală etc., opinii ale altor cumpărători, condiţii de livrare şi de garanţie).
Poliţiştii atrag atenţia că în prezent, aproximativ 80% din fraudele cu carduri sunt comise online.
În acest sens, polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Giurgiu au desfășurat, vineri, în municipiul Giurgiu, activități de prevenire în cadrul Campaniei de prevenire a fraudelor comise în mediul online “ Buy Safe Pay Safe”.Polițiștii au informat cât mai mulți cetățeni giurgiuveni privind lupta împotriva fraudelor comise în mediul online prin intermediul cardurilor de plată. De asemenea, le-au transmis sfaturi preventive și le-au prezentat modalități de evitare a furturilor comerciale și a cumpărăturilor online;Totodată, polițiștii giurgiuveni au distribuit pliante cu recomandări informativ-preventive.Astfel, polițiștii giurgiuveni vă recomandă să adoptați următoarele reguli de siguranță, pentru a evita fraudele online: - verificați dacă dispozitivul pe care îl folosiți pentru a efectua achiziții online este configurat în mod corespunzător și conexiunea de internet este sigură; - există anumite indicii care vă ajută să identificați o fraudă. Dacă sunteți victima unei fraude online, sesizați poliția! Dacă ați cumpărat produsul prin intermediul unui card de credit sau debit, sesizați de asemenea banca emitentă; - verificați-vă serviciul de internet banking în mod constant. Anunțați imediat banca emitentă dacă observați plăți sau retrageri pe care nu le-ați efectuat dumneavoastră.
Citește și:
- 10:08 - Realitatea PLUS a cerut rediscutarea deciziei CNA. Avocat: ”Măsura este excesivă. Dacă nu se revocă, mergem în instanță”
- 09:16 - Ora 10:00 - Protest pașnic în fața CNA, după suspendarea licenței Realitatea Plus. Forțele de ordine sunt deja mobilizate în jurul instituției
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











