Fostul șef Transelectrica, bănuit că şi-a falsificat diploma de studii, reținut

Fostul șef Transelectrica, bănuit că şi-a falsificat diploma de studii, reținut
Fostul şef al Transelectrica Marius Dănuţ Caraşol, bănuit că şi-a falsificat diploma de studii, a fost reținut informează Realitatea Plus.
Fostul şef al Transelectrica Marius Dănuţ Caraşol, bănuit că şi-a falsificat diploma de studii, a fost reținut informează Realitatea Plus.
Potrivit sursei citate, în cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de înşelăciune şi uz de fals, constând în modalitatea frauduloasă de angajare în cadrul unei companii naţionale de interes strategic, prin utilizarea unor documente falsificate ce atestau nereal, studii superioare necesare ocupării funcţiei în cauză. Acesta ar fi folosit înscrisuri sau documente falsificate pentru ocuparea funcţiilor respective. Prejudiciul se ridică la 460.000 de lei (indemnizaţii brute încasate).Marius Dănuț Carașol este acuzat că și-a falsificat diploma și CV-ul, spunând că a absolvit Facultatea de Electrotehnică din cadrul Universității Politehnica București. El a fost revocat pe 19 septembrie atât din funcția de președinte al companiei, cât și din poziția de membru al directoratului Transelectrica.Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție s-a autosesizat în acest caz încă din 19 septembrie.
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

