Aproximativ 5.000 de pachete de ţigări, descoperite de poliţiştii de frontieră giurgiuveni

Aproximativ 5.000 de pachete de ţigări, descoperite de poliţiştii de frontieră giurgiuveni
Ieri, în jurul orei 19.30, la PTF Giurgiu-Rutier, s-a prezentat pe sensul de intrare în ţară, un cetățean bulgar, în vârstă de 25 de ani, care conducea o autoutilitară, înmatriculată în Bulgaria.
Ieri, în jurul orei 19.30, la PTF Giurgiu-Rutier, s-a prezentat pe sensul de intrare în ţară, un cetățean bulgar, în vârstă de 25 de ani, care conducea o autoutilitară, înmatriculată în Bulgaria.
La control, poliţiştii de frontieră au descoperit, în compartimentul marfă al autoutilitarei, în cutii, cantitatea totală de 4.940 pachete cu țigarete de diferite mărci, care aveau aplicate timbru fiscal bulgăresc.Persoana în cauză nu deţinea documente de provenienţă pentru produsele sus-menţionate. Întreaga cantitate de țigări, estimată la o valoare de 118.560 lei, a fost reţinută în vederea continuării cercetărilor.În prezent, față de cetățeanul bulgar, se efectuează cercetări pentru săvârșirea infracțiunii de deținerea de către orice persoană în afara antrepozitului fiscal a produselor accizabile supuse marcării, potrivit prezentului titlu, fără a fi marcate sau marcate necorespunzător ori cu marcaje false peste limita a 10.000, conform art. 452 din Legea 227/2015, urmând ca la finalizarea acestora să fie propusă soluție legală prin unitatea de parchet.
Sursa: Realitatea de Giurgiu
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










