CNAS: BUGETUL PE 2025 NU ACOPERĂ ULTIMELE DOUĂ LUNI ALE ANULUI

CNAS: BUGETUL PE 2025 NU ACOPERĂ ULTIMELE DOUĂ LUNI ALE ANULUI
Președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate a mai solicitat fonduri
Reprezentanții Casei Naționale de Asigurări de Sănătate spun că bugetul alocat pentru 2025 nu acoperă ultimele două luni ale anului. Președintele CNAS, Valeria Herdea, a declarat pentru Radio România Actualități că instituția are și arierate în ceea ce privește plata concediilor medicale.
Valeria Herdea: Avem la acest moment arierate pe concedii medicale de 4,2 miliarde, care vin din anii anteriori, de după pandemie, pentru că s-au adunat foarte mulți și în afară de asta avem deficit de 1,4 miliarde la materiale și medicamente, care a fost achitat la începutul anului. Deci practic acum avem concedii medicale. Sperăm ca în funcție de încasările la /.../ buget să putem să le plătim eșalonat. Cu sprijinul Ministerului de Finanțe, lucrăm împreună cu toți și Ministerul Sănătății încercând să rezolvăm aceste probleme.
Președintele Casei Naționale de Asigurări de Sănătate a mai solicitat fonduri pentru creșterea finanțării ambulatoriilor de specialitate, stomatologie și medicinei de familie. Toate acestea pentru a se putea pune accentul pe prevenții și scăderea presiunii pe spitale.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 08:42 - Primul weekend cu temperaturi de vară din acest an. Noile date de la ANM-VIDEO
- 08:07 - Alertă maximă în România. Fragmente de dronă căzute în Galaţi. Pericol de explozie, mai mulți oameni evacuați FOTO/VIDEO
- 22:01 - Criză la pompe: stații fără motorină după ieftiniri record, apoi scumpiri bruște de până la 50 de bani pe litru
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News














