Giurgiu. Patru incendii de lizieră de pădure și miriște, în ultimele ore

Giurgiu. Patru incendii de lizieră de pădure și miriște, în ultimele ore
Pompierii giurgiuveni au acționat în ultimele ore pentru stingerea a mai multor incendii de lizieră și vegetație uscată.
Pompierii giurgiuveni au acționat în ultimele ore pentru stingerea a mai multor incendii de lizieră și vegetație uscată.
Primul incendiu a avut loc ieri după-amiază, în zona localității Letca Veche. La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Mihăilești, Punctului de Lucru Drăgănești Vlașca (Teleorman) și Detașamentului Videle (Teleorman) cu trei autospeciale de stingere cu apă și spumă.
Aceștia au constatat faptul că incendiul se manifesta violent la marginea pădurii și au acționat rapid astfel încât flăcările să nu se extindă. Au ars aproximativ 2,5 ha de lizieră, cauza probabilă de producere a incendiului fiind focul deschis în spații deschise.
Totodată, au mai fost stinse trei incendii de vegetație uscată și miriște:
- în localitatea Bolintin Deal – au ars miriște și vegetație uscată pe o suprafață de aproximativ 6.000 mp. Au acționat pompierii din cadrul Detașamentului Bolintin Deal, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o cisternă.
- în localitatea Băneasa – au ars vegetație uscată, mărăciniș și gunoi menajer pe o suprafață de aproximativ un ha. Au acționat pompierii din cadrul Detașamentului Giurgiu, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă.
- în localitatea Slobozia – au ars aproximativ 4 ha de miriște de grâu. Au acționat pompierii din cadrul Detașamentului Giurgiu, cu o autospecială de stingere cu apă și spumă.
Cauza probabilă de producere a incendiilor a fost focul deschis în spații deschise.
Sursa: Realitatea de Giurgiu
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 16:53 - Ultramaratonistul Adrian Șovea, lovit de o mașină în timpul cursei caritabile de 2.800 km
- 13:52 - Bogdan Hossu spulberă noua lege a salarizării. ”Sporurile pentru condițiile de muncă au scăzut” -VIDEO
- 13:24 - Cristian Mungiu a câștigat un premiu important la Cannes, cu filmul Fjord
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News














