INSP: SCĂDERE A NUMĂRULUI DE CAZURI COVID-19 ÎN ULTIMA SĂPTĂMÂNĂ

INSP: SCĂDERE A NUMĂRULUI DE CAZURI COVID-19 ÎN ULTIMA SĂPTĂMÂNĂ
Scădere de 18,3% față de săptămâna precedentă
Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a raportat 107 cazuri noi de infectare cu SARS-CoV-2 în perioada 27 ianuarie - 2 februarie, marcând o scădere de 18,3% față de săptămâna precedentă.
Dintre cazurile confirmate, 31 sunt reinfectări, pacienții fiind testați pozitiv la peste 90 de zile după prima infectare. Totodată, în aceeași perioadă au fost înregistrate două decese asociate COVID-19.
Până în prezent, 69.251 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS-CoV-2 au decedat în România.
În țara noastră au fost înregistrate, până în prezent, 3.582.645 de cazuri de COVID-19.
În ultima săptămână au fost efectuate 950 de teste RT-PCR și 15.400 de teste rapide antigenice. Rata pozitivității a fost de 0,6%.
Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 14.041.709 de teste RT-PCR și 15.214.221 teste rapide antigenice.
Sursa: Realitatea Medicala
Citește și:
- 14:59 - UEFA, decizie decizie de ultim moment după moartea lui Mircea Lucescu pentru meciurile din Champions League
- 14:47 - Urmărire ca-n filme în trafic, în Argeș: tânăr prins după 25 km, fără permis și băut
- 14:41 - Alertă cibernetică: rețea de spionaj a Rusiei, destructurată de FBI și cu ajutorul SRI. Nicușor Dan: „Continuă războiul hibrid”
- 14:38 - George Simion, la ieșirea din sediul CNA: „S-au făcut plățile, emisia trebuie să continue”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











