Peste 4 tone de deșeuri din carton, încărcate în Bulgaria, oprite la PTF Giurgiu

Peste 4 tone de deșeuri din carton, încărcate în Bulgaria, oprite la PTF Giurgiu
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Giurgiu împreună cu lucrători.
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Giurgiu împreună cu lucrători din cadrul Gărzii de Mediu Giurgiu au descoperit, în urma unui control specific efectuat asupra unui ansamblu rutier, cantitatea de 4.340 kilograme deșeuri din carton, pentru care șoferul nu au putut prezenta documente complete de transfer, conform prevederilor legale în vigoare.
Pe 18 august, poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Giurgiu au efectuat pe sensul de intrare în ţară, controlul specific asupra unui ansamblu rutier, condus de către un cetățean român, în vârstă de 39 de ani. Acesta transporta conform documentelor de însoțire a mărfii, deșeuri din carton.
Existând suspiciuni cu privire la legalitatea transportului respectiv, colegii noștri au solicitat sprijin autorizat reprezentanților Gărzii Naționale de Mediu.
În urma verificărilor efectuate, s-a stabilit că deșeurile, în cantitate totală de 4.340 de kilograme, au fost încărcate din Bulgaria, având ca destinație o societate comercială din țara noastră, iar documentele de transfer prezentate de către șofer erau incomplete.
În acest context, autoritățile de control nu au permis intrarea pe teritoriul României pentru acest mijloc de transport, deșeurile fiind returnate societății expeditoare.
Sursa: Realitatea de Giurgiu
Citește și:
- 11:45 - Realitatea PLUS a depus la Curtea de Apel acțiunea împotriva deciziei CNA. Avocat: Retragerea licenței era o chestie prestabilită înainte de ședință -VIDEO
- 11:40 - Armistițiul temporar calmează piețele. Petrolul se ieftinește puternic: este cea mai mare scădere din ultimii 6 ani
- 11:25 - Alexandra Păcuraru, despre decizia CNA de a închide Realitatea PLUS: „Nu mai există democrație când închid gura opoziției. Vom lupta cu fruntea sus!”
- 10:44 - Nereguli majore la firme din Ilfov care comercializează produse alimentare din import: amenzi usturătoare și marfă pusă sub sechestru
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News










