ȘEFA DIPLOMAȚIEI UE: DISCUŢIA DINTRE DONALD TRUMP ȘI VLADIMIR PUTIN ARATĂ CĂ RUSIA NU VA FACE CONCESII

ȘEFA DIPLOMAȚIEI UE: DISCUŢIA DINTRE DONALD TRUMP ȘI VLADIMIR PUTIN ARATĂ CĂ RUSIA NU VA FACE CONCESII
„Ceea ce vrea Rusia este ca Ucraina să lase garda jos”
Discuția pe care președintele american Donald Trump și omologul său rus Vladimir Putin au avut-o la telefon arată că Rusia refuză orice concesie în privința Ucrainei, a declarat, miercuri, 19 martie, șefa diplomației europene, Kaja Kallas.
„Dacă citiţi ambele transcrieri ale convorbirii telefonice, este clar că Rusia nu doreşte cu adevărat să facă niciun fel de concesie”, a declarat ea pentru jurnalişti la Bruxelles, potrivit Agerpres.
În timpul apelului telefonic de marţi cu Donald Trump, Vladimir Putin a refuzat să accepte propunerea unui armistițiu de 30 de zile în Ucraina, despre care președintele american spera să fie primul pas către un acord de pace între Moscova şi Kiev.
În schimb, Vladimir Putin a cerut încetarea „reînarmării” Ucrainei şi oprirea ajutorului occidental către Kiev. Șefa diplomație europene a spus că această solicitare nu poate fi acceptată.
„Ceea ce vrea Rusia este ca Ucraina să lase garda jos”, a spus Kaja Kallas, fost prim-ministru al Estoniei.
Vladimir Putin a refuzat un armistițiu de 30 de zile
„Dacă ei reuşesc să interzică orice ajutor militar către Ucraina, vor fi liberi să continue, pentru că ucrainenii nu se pot apăra. Deci este clar că acest lucru nu poate funcţiona”, a insistat ea.
La scurt timp după discuţia telefonică dintre Donald Trump și Vladimir Putin şi anunţul unui armistiţiu limitat, preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat că ţara sa a fost ţinta unor noi atacuri ruseşti.
Marţi seara, în capitala Ucrainei au sunat sirenele de alarmă şi au fost auzite explozii. „Din păcate au loc lovituri, mai ales împotriva infrastructurii civile”, a scris Volodimir Zelenski pe Telegram în cursul nopţii.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:17 - Tânără de 18 ani, moartă într-un accident. Mașina condusă de o șoferiță începătoare s-a izbit de copaci
- 15:37 - Mobilizare uriașă în Europa: 18.000 de soldați NATO și Ucraina au început cel mai mare exercițiu militar de anul acesta din Suedia
- 15:35 - Cancelarul Merz atacă dur SUA: „Umilite de Iran și fără strategie în război”
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News












