Tahograful devine obligatoriu pentru mii de șoferi

FOTO: Arhivă
De la 1 iulie 2026, intră în vigoare reguli noi pentru mii de șoferi și firme de transport din România care efectuează curse internaționale de mărfuri.
Obligația utilizării tahografului, aplicată până acum mai ales camioanelor de peste 3,5 tone, se va extinde și la autoutilitarele cu masa între 2,5 și 3,5 tone, folosite pentru transport internațional sau cabotaj în Uniunea Europeană.
Tahograful este un dispozitiv care înregistrează activitatea șoferului și a vehiculului, inclusiv timpul de conducere, pauzele, perioadele de odihnă, viteza și distanțele parcurse. Noile modele inteligente pot detecta inclusiv trecerile de frontieră și oferă autorităților date importante în timpul controalelor.
Schimbarea face parte din Pachetul Mobilitate al Uniunii Europene și urmărește respectarea normelor privind timpul de lucru și odihnă al șoferilor. Firmele vizate trebuie să își echipeze vehiculele și să își instruiască angajații, deoarece nerespectarea regulilor poate atrage amenzi între 9.000 și 12.000 de lei.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:31 - Decizie fără precedent în Ungaria! Deputații și-au tăiat salariile cu 40%, iar votul a fost unanim
- 20:16 - Christian Eriksen a luat o decizie după noul incident care a șocat lumea fotbalului: „Mă concentrez pe familie și recuperare”
- 19:20 - Alertă meteo pentru 9 iunie 2026! Furtuni, vijelii și grindină în mai multe regiuni. Unde se ating 32 de grade
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News














