ROMÂNIA S-A CALIFICAT ÎN PREMIERĂ ÎN SEMIFINALELE CAMPIONATULUI EUROPEAN UNDER-19

ROMÂNIA S-A CALIFICAT ÎN PREMIERĂ ÎN SEMIFINALELE CAMPIONATULUI EUROPEAN UNDER-19
În semifinale, România va întâlni Olanda
Selecționata României s-a calificat în premieră în semifinalele unui Campionat European de fotbal Under-19, cel găzduit de țara noastră, după ce a învins echipa Danemarcei cu scorul de 3-0 (1-0), joi seara, pe Stadionul Arcul de Triumf din București.
Au marcat pentru România, Remus Guțea (FC Voluntari) în prima repriză, iar în partea a doua David Barbu (CS Universitatea Craiova) și Ioan Vermeșan (Hellas Verona Primavera).
Pentru danezi era suficient un rezultat de egalitate, în timp ce România era obligată să câștige pentru a merge mai departe.
În celălalt meci din grupă, Spania a învins-o pe Muntenegru cu 5-0, ibericii s-au calificat de pe primul loc, cu 9 puncte.
România a acumulat 6 puncte și a terminat pe poziția a doua, menționează Radio România Actualități.
În semifinale, luni, 23 iunie, echipa națională a României va întâlni Olanda, pe stadionul din Giulești.
Citește și:
- 18:59 - FRF, negocieri oficiale cu Gică Hagi, pentru postul de selecționer
- 17:13 - Preşedintele lui Inter spune că este o formalitate pentru Cristi Chivu să-și prelungează înțelegerea
- 20:47 - Doliu în sport: campion, în vârstă de 35 de ani, mort în timpul unei curse
- 17:26 - Amical pentru „tricolori” în iunie, cu Țara Galilor, la București
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











