Iohannis continuă să țină la secret costurile deplasărilor în Africa: "Voi instrui Serviciul de presă să vă dea o informare conform legii"

Iohannis continuă să țină la secret costurile deplasărilor în Africa: "Voi instrui Serviciul de presă să vă dea o informare conform legii"
Klaus Iohannis răspunde în scandalul turneului din Africa
Klaus Iohannis răspunde în scandalul turneului din Africa! Președintele a declarat că scopul său este cel de a "repune România pe radarul african". Totodată, acesta a anunțat că românii vor fi informații printr-un comunicat despre costurile deplasărilor.
"Avem o nouă strategie față de Africa și ca să-i dau greutate, am planificat acest turneu în Africa.
Prin acest turneu am repus România pe radarul african. Cred că românii apreciază, fiindcă mulți cunosc relațiile pe care le-am avut și cred că mulți își dau seama de potențialul enorm pe care îl reprezintă o relație bună între România și statele africane, între Uniunea Europeană și Africa. Iar în ce privește cheltuielile, sigur că aceste lucruri vin cu niște cheltuieli, voi instrui Serviciul de presă să vă dea o informare conform legii", a transmis președintele, într-un răspuns la o întrebare pusă de un jurnalist de la Libertatea.
Citește și:
- 18:39 - Acciza la motorină ar putea fi redusă până la 15%: decizia finală, așteptată până vineri
- 17:56 - Rețea de șoferi de TIR, destructurată în Italia: mii de litri de carburant furați și vânduți la negru
- 17:30 - Cum își menține Viktor Orbán avantajul electoral: mecanismele puterii în Ungaria
- 16:54 - SUA trimit un al treilea portavion în Orientul Mijlociu. Trump promite finalul rapid al conflictului cu Iranul
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











