VREMEA SE SCHIMBĂ RADICAL. TEMPERATURILE SCAD CHIAR ȘI CU 15 GRADE

VREMEA SE SCHIMBĂ RADICAL. TEMPERATURILE SCAD CHIAR ȘI CU 15 GRADE
În tot mai multe zone din țară va ploua, precipitațiile fiind însoțite de vânt puternic
Vremea schimbă foaia! Meteorologii anunță că temperaturile vor coborî și cu 15 grade Celsius spre sfârșitul acestei săptămâni, iar în unele zone se vor apropia de 0 grade. Totul, din cauza unei mase de aer rece care va pătrunde zilele următoare și în țara noastră, ceea ce va duce la o scădere semnificativă a temperaturilor.
„De marți vremea se va răcori, la început în jumătatea vestică a țării, acolo unde maximele nu vor mai depăși 20…24 de grade, în timp ce în Bărăgan, Dobrogea și Moldova temperaturile vor mai consemna limite de până la 29 de grade Celsius”, a declarat, duminică director Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), Elena Mateescu, la un post TV.
„Însă răcirea semnificativă va fi la finalul săptămânii, mai ales de sâmbătă, când maximele nu vor mai depăși 18…20 de grade Celsius. De la valori de 30 de grade ziua, este posibil chiar de sâmbătă să consemnăm valori cu 10-15 grade mai puțin, iar în depresiuni să ne apropiem chiar de 0 grade Celsius, având în vedere masa de aer deosebit de rece care va aborda și zona țării noastre la finalul săptămânii viitoare”, a arătat Mateescu.
Totodată, potrivit directorului ANM, în tot mai multe zone din țară va ploua, precipitațiile fiind însoțite de vânt puternic.
„Aria precipitațiilor va fi în extindere, cantități de apă local însemnate, de 20…30 l/mp, și, nu în ultimul rând, și rafale de vânt cu viteze de 55…75 de km/h”, a precizat aceasta.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 09:22 - Iarnă severă în plină primăvară: ninsori abundente și ger în zonele montane, cu doar două zile înainte de Paște
- 09:15 - România își ia adio de la „Il Luce”. Mircea Lucescu va fi înmormântat astăzi, cu onoruri militare -VIDEO
- 08:49 - INTERVIU-EVENIMENT în platoul Televiziunii Poporului: Călin Georgescu și Ion Cristoiu, față în față, joi, 16 aprilie, la ora 20:00
- 08:32 - Dan Dungaciu aruncă bomba: Se pregătește o nouă moțiune de cenzură împotriva guvernului. „Această coaliție este incapabilă să scoată România dintr-o criză”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News











