UN NOU REPORTAJ DESPRE BĂTĂLIA DE LA NASSIRIYA. MĂRTURIILE MILITARILOR ROMÂNI CARE SCHIMBĂ TOTUL

UN NOU REPORTAJ DESPRE BĂTĂLIA DE LA NASSIRIYA. MĂRTURIILE MILITARILOR ROMÂNI CARE SCHIMBĂ TOTUL
Newsweek a obținut mărturiile care răstoarnă totul, după ce reportajul Recorder s-a bazat pe declarațiile unor oameni care n-au participat la bătălia de la Nassiriya
Newsweek a obținut mărturiile care răstoarnă totul, după ce reportajul Recorder s-a bazat pe declarațiile unor oameni care n-au participat la bătălia de la Nassiriya
-Reportajul prezintă realitățile trăite de protagoniștii bătăliei de la Nassiriya, de acum 20 de ani. E vorba de militarii români care s-au confruntat direct cu inamicul atunci, în 2004.
Mărturiile demontează reportajul Recorder, legat de conduita batalionului 26 infanterie în Irak (supranumit „Scorpionii Roșii”).
Adevărul despre bătălia de la Nassiriya. Un reportaj care arată povestea reală, trăită de militarii români
Așa cum reiese din mărturiile dezvăluite de Newsweek, batalionul 26, condus de Nicolae Ciucă, a acționat exact conform ordinelor primite. Ei aveau o zonă de responsabilitate foarte clară și acolo și-au îndeplinit misiunile. Militarii românii au respectat ordinele primite și nu le-au încălcat niciodată.
Pe 14-15 mai 2004, Nicolae Ciucă și militarii pe care-i comanda s-au aflat într-o ambuscadă, sub foc inamic, iar la comanda lui Nicolae Ciucă au ripostat și ei cu foc. A fost o luptă adevărată, iar viețile militarilor noștri au fost în pericol.
Militarii înșiși, care au fost efectiv în ambuscadă, au apreciat modul cum a condus comandatul Nicolae Ciucă misiunea. Niciun militar român nu și-a pierdut viața în acea bătălie, sub comanda lui Nicolae Ciucă.
Oficiali din coaliția multinațională aflată atunci în Irak au mulțumit batalionul 26 al României pentru misiunile desfășurate și au apreciat profesionalismul românilor.
Sursa: Realitatea Din PNL
Citește și:
- 13:35 - Teheranul a transmis Washingtonului „liniile sale roșii” în negocieri și acuză SUA de eșecul tratativelor
- 13:29 - Criza politică din România a ajuns sub lupa presei internaționale
- 13:24 - PSD, AUR și suveraniștii strâng semnături pentru ca moțiunea de cenzură împotriva lui Bolojan să fie depusă înainte de 1 mai
- 13:10 - Scenariu exploziv: Trump susține că infrastructura petrolieră a Iranului poate ceda în câteva zile
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Giurgiu și pe Google News













